Ako vybrať projektor pre domáce kino

Prečo si zaobstarať filmový projektor
Súčasné televízory dokážu prehrávať filmy a hry v takej vysokej kvalite, že projektory a premietanie na plátno môže pre niekoho pôsobiť ako prežitok. A napriek tomu sa nájde nemalé percento ľudí, ktorí na projektory nedajú dopustiť a sú ochotní do nich investovať až niekoľko tisíc eur.
Motivácie týchto projektor fanúšikov bývajú väčšinou dve:
Prvá motiváciaje, že aj tie najväčšie uhlopriečky televízorov im nestačia, a preto dávajú prednosť veľkému plátnu.

projektor

Druhá motivácia je atmosféra. www.websystem.sk/filmovy-projektor-novej-doby/ premietne filmy či fotografie na plátno a vykúzli jedinečné okamihy – hlavne keď je človek s rodinou či priateľmi.
Týchto používateľov môžeme považovať za skutočných fajnšmekrov- ide o divákov, ktorí pri filmoch a pri hrách netrávia len víkendový alebo večerný čas. Títo diváci alebo hráči si chcú vychutnať každú sekundu filmu či hry. V prípade projektora ide skrátka o pôžitok, ktorému sa prispôsobuje všetko – vrátane vynaložených peňazí.

fimy

Ako vybrať technológiu
Ako sami viete, každá technológia má svoj princíp fungovania, ktorý má svoje silné a slabé stránky, a podľa toho sa dá určiť, aká technológia je ideálna na bežné sledovanie a aká napríklad na hranie hier. Keď však viete, za akým účelom a do akých podmienok projektor kupujete, nájdete svoju ideálnu technológiu rýchlo a ľahko.

LCD projektory sú ideálne pre svetlejšie miestnosti
Ďalšou frekventovanou technológiou je LCD. Rovnako ako DLP aj princíp fungovania LCD projektorov začína pri projekčnej lampe, ktorá vytvára lúč. Ten je vzápätí v polarizačných filtroch roztrojení a každý z troch lúčov má vlastný LCD panel. Každý lúč „dostane“ svoju základnú farbu (červená, modrá, zelená) a zafarbené lúče mieria do optického hranola, kde sa všetky tri lúče opäť spoja do jedného a ten potom cez objektív putuje na plátno.

Hlavnou výhodou tejto technológie je neroztrasený obraz: na rozdiel od DLP projektora nemá LCD premietačka žiadne pohyblivé časti, a teda nie je narušovaná vibráciami. V priemere LCD projektory taktiež disponujú vyšším svetelným tokom (hovorovo tiež svietivosť) a sú tak vhodné aj do svetlejších miestností. Oproti DLP projektorom u nich tiež nehrozí riziko spomínaného dúhového efektu.

4.0
02