Ako minimalizovať odpad a žiť viac ekologicky?

Každému z nás je jasné, že odpadu je čoraz viac a viac, zatiaľ čo hlavným riešením ľudí je ignorovanie tohto problému, alebo ospravedlňovanie sa pred sebou samým, že jeden človek to vyriešiť aj tak nemôže. Opak je však pravdou, pretože ak by sa aspoň trochu snažil každý človek, ktorý hovorí, že jeden nič nezmení, zrazu by tých ľudí bolo desať a to už niečo znamená.

záhonky.jpg

Je pochopiteľné, že táto zmena sa nedá uskutočniť zo dňa na deň, nie je jednoduchá a vyžaduje si určitú vedomosť, zodpovednosť a trpezlivosť. Naša planéta je už teraz v tak katastrofickom stave, že len ťažko jej môže niečo pomôcť. Vzhľadom na to, že pre ľudí, sa stalo primárnym ľahké bohatnutie a kvalitná ekonomika, často ich už nezaujíma, aké to má následky, nie len na našu prírodu, ale tiež na ľudí.
Jednou z možností je začať u seba doma, poobzerať sa, koľko zbytočných vecí doma máme a koľko z toho ani nepoužívame (ale opakovane kupujeme, lebo je to zvyk). Zistíme, že vlastníme nadbytok všetkého a naozaj by sme pokojne mohli žiť bez väčšej polovice všetkého, čo doma máme. Samozrejme, je ťažké si to priznať, ale uvedomelosť je krok vpred. Nie je správne všetky veci hneď vyhodiť, určite ich treba používať kým sa dá a pokiaľ je to možné následne rozumne recyklovať, alebo ak už iná možnosť nie je, tak vyhodiť.

borůvky.jpg

Potraviny stačí nakupovať v reálne využiteľnom množstve, lebo mnohokrát sa jedlo zbytočne vyhadzuje, tiež oblečenie, ktorého výroba tvorí druhý najviac znečisťujúci priemysel na svete, tzv. „fast fashion“. Pri nákupe je rozumné nebrať si zbytočne veľa vrecúšok na ovocie, či zeleninu, ale ich kúpiť bez vrecúška, alebo si zaobstarať svoje, ktoré budete používať opakovane. Tiež sa treba zamerať na kúpu kvalitných potravín a prírodnej kozmetiky, ktorá je k nášmu telu oveľa šetrnejšia.
Byť ekologickým človekom má veľa výhod, pretože nielenže šetríte prírodu, ale aj svoje telo a stávate sa tak inšpiráciou pre mnoho ďalších ľudí.

Publikováno v Web