Ako rozdeľujeme gitarové kombá?

Každé jedno kombo upravuje zvuk iným spôsobom, má špecifické vlastnosti a využitie. Vďaka tomu je pomerne ťažké vytvárať nejaké kategórie, hlavne pokiaľ si potrpíme na detaily. Základná klasifikácia je však možná, pokiaľ sa na vec pozrieme všeobecne. Kombá rozdeľujeme na:

kytara

  • Tranzistorové

Najväčšou výhodou tohto typu komba je jednoznačne jeho cena. Oproti ostatným sú lacnejšie a menej náročné na údržbu. Tón je ostrý a čistý, čo aparatúru predurčuje k tomu, aby bola vhodná pre začiatočníkov.

  • Lampové

Používa ich väčšina verejne vystupujúcich kapiel. Zvuk je dynamický a výrazný vďaka elektrónkam (lampám), ktoré sú schopné zosilňovať oveľa širšie spektrum frekvencií. Sú technicky najdokonalejšie a tento fakt sa reflektuje v cene.
Ich existencia rieši jeden celkom podstatný problém. Niektoré nástroje, uvedieme bicie, sú oproti gitare veľmi výrazné a práve vďaka tomuto kombu je možné vytvoriť medzi nimi rovnováhu pri živom vystúpení.

  • Hybridné

Nazývame ich aj pololampové. Zvyčajne obsahujú elektrónkový predzosilňovač (preamp) a tranzistorový koncový zosilňovač (poweramp). Jedná sa teda o kompromis medzi kvalitou a cenou. Nestratí sa na skúšobni ani na menších koncertoch.

  • Modelingové

Väčšinou je ich mechanická časť tranzistorová, nájdu sa však aj hybridné kusy. Odlišný je tým, že v jeho predzosilňovači sa nachádza o jednu súčasť viac – digitálny procesor umožňujúci väčšie skreslenie, alebo skoro úplnú zmenu zvuku. Tento typ aparatúry je ideálny pre experimentátorov, prípadne pre tvrdšie žánre.

zesilovač

  • Akustické

Pre nezasvätených môže spojenie akustickej gitary a elektroniky ako úplný nezmysel. Nie je to však pravda, stačí na nástroj nainštalovať snímače a pripojenie – v tom momente vzniká elektroakustická gitara. Tóny sa nemenia, len ich je lepšie počuť. To je najlepšie využiteľné, pokiaľ chcete hrať pred väčším publikom.