Ako zvládnuť odlúčenie

Ak máte vzťah na diaľku, alebo viete, že niečo také príde aj do vášho vzťahu, nevešajte hlavu. Možno váš partner odíde na rok do zahraničia, možno bude chodiť len na tri týždne pracovať mimo domu. Tak či onak, odlúčenie každý znáša ťažko. Ako sa s ním vyrovnať a zvládnuť ho tak, aby váš vzťah nepoškodil, ale naopak, ešte viac posilnil a posunul ďalej?polibek.jpg
Rozhovor – ak sa aj niečo také chystá, že jeden z partnerov má odísť na dlhšiu dobu, je dôležité sa o tom vopred porozprávať. Či už ide o pracovnú ponuku, ktorá sa neodmieta, alebo vlastný záujem, či nutnosť peňazí. S druhou osobou by ste sa o tom mali jasne porozprávať, aby ste si určili, čo ďalej, či obaja chcete vo vzťahu aj napriek tomu pokračovať a ako váš vzťah budete udržiavať počas odlúčenia. Pravidlá sú dôležité, aj tie vás a váš vzťah môžu niekedy zachrániť.
Pravidelná komunikácia – komunikovať, komunikovať, komunikovať. O dôležitých veciach, ale aj o banalitách, či spoločných záujmoch. Hovoriť si o spoločných cieľoch a snoch, aby ste váš vzťah udržali v živej rovine. Nezabúdať na to, že ešte stále ste to vy dvaja spolu.
Dôvera – kameň úrazu. Práve na dôvere to často padá a žiaľ, často aj oprávnene. Je pochopiteľné, že po rokoch vzťahu vám zrazu začnú chýbať dotyky, objatia, bozky, či dlhé a úprimné rozhovory. Tým, že si na to nájdete inú osobu však nič nevyriešite. Nahradí len fyzické dotyky, ale nie city, ktoré k vášmu partnerovi cítite. Neunáhlite sa teda a buďte trpezlivý, stojí to za to.zeměkoule.jpg
Podpora – život ide ďalej a hoci odlúčenie bolí, nemôžete zo seba robiť najväčšieho chudáčika a neustále vášmu partnerovi vykrikovať, že odišiel. Ak ste s tým súhlasili, lebo ste vedeli, že je to preňho jedinečná príležitosť, tešte sa z jeho úspechu a podporte ho.
Žite – verte či nie, váš partner na druhej strane sveta tiež má svoj život. Stretáva ľudí, chodí von, pracuje a oddychuje. Využíva každú voľnú chvíľu, aby ju strávil s vami, aspoň po telefóne. Prvý mesiac si možno postavíte z vašej postele pevnosť, do ktorej nikto nevstúpi, ani z nej nikto nevylezie. Ale život ide ďalej, musíte žiť a prežívať každý deň naplno.

Publikováno v Web