Geneticky vrodené poruchy zraku, alebo jeho strata počas života, nie je u psov ničím zvláštnym. Takéto zviera, však môže pri troške vašej snahy prežiť šťastný a plnohodnotný život. Stačí mu k tomu iba pomôcť.
Geneticky vrodené poruchy zraku
S geneticky vrodenými poruchami zraku sa môžete stretnúť hlavne o psov „albínov“. Je to podobné ako u ľudí. Nedostatok pigmentu spôsobí to, že pes nevidí. Druhým veľmi častým problémom je zámerné krížene plemien, ktorých genetika, však spolu akoby nedokázala spolupracovať. Takéto praktiky vykonávajú hlavne množitelia, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s plemenitbou psov. Snažia sa dosiahnuť zaujímavo vyzerajúce šteňatá, ktoré však v dôsledku takýchto experimentov prídu o zrak.
Šťastný a plnohodnotný život
Aj keď to na prvé počutie môže znieť zvláštne, slepý pes dokáže žiť celkom plnohodnotne. Zrak je totiž až tretím zmyslom, ktorý tieto zvieratá využívajú. Prvým je čuch, po ňom sluch a zrak je až po nich. Slepota je navyše úplne normálna u starých psov, pričom zrak strácajú ako prvý zo všetkých zmyslov. Ak chcete svojmu chlpáčovi život uľahčiť, je potrebné dodržiavať nasledovné veci.
- Z bytu treba odstrániť všetko s výraznými pachmi. Hovoríme o parfumoch, avivážach, koreniach a osviežovačoch vzduchu.
- Používaniu parfumov, by ste sa mali vyhnúť aj vy. Ak si to bez nich neviete predstaviť, vyberte si jednu vôňu. Takto vás váš pes bude môcť ľahko rozpoznať.
- N prechádzkach majte psa vždy na vôdzke. Namiesto obojka používajte popruhy, ktoré sú preňho pohodlnejšie.
- V domácnosti odstráňte všetky predmety s ktorými by si mohol pes ublížiť. Taktiež sa snažte často nepremiestňovať nábytok.
- Povely a komunikácia psom musí byť výrazná. To ale neznamená, že naňho máte kričať. Slepí psi majú sluch vyvinutú ešte lepšie ako tie zdravé.
Desiatky takýchto psov nájdete v útulkoch. Život vo veľkej svorke psov, je však pre nich viac než nevhodný. Ak teda premýšľate nad adopciou, zamyslite sa nad tým, či nepomôžete práve takémuto invalidovi.