Faerské ostrovy – miesto neopakovateľnej krásy

18 vulkanických ostrovov pripomína hrsť skál roztrúsených v hlbokom oceáne. Priam idylické miesta zo sviežo-zelenými údoliami, morskými zátokami, skalnatými útesmi a vodopádmi narúša iba premenlivé počasie. Iba tu môžete súčasne ucítiť na jednej dlani slnko a na druhej topiace sa snehové vločky. Napriek tomu množstvo úžasných príležitostí, ktoré ostrovy poskytujú, znižujú dôležitosť počasia na minimum.

přístav

Na tieto „perly“ severného mora sa dostanete najjednoduchšie letecky cez škótsky Edinburgh alebo z dánskej Kodane. Kto uprednostňuje lodnú dopravu tak najlepší prístup z Európy je cez Dánsko.

Ako cestovať po ostrovoch? Jednoducho. Autom, motorkou alebo bikom. Väčšina ostrovov je spojená vynikajúcou infraštruktúrou ciest, mostov a tunelov. Napríklad si môžete vychutnať úžasný pohľad na vodopády Bøsdalafossur na ostrove Vágar, potom prejsť dookola fjordSkálafjørðurna ostrove Eysturoy, poobede zdolať maják Kallur naKalsoy a ešte stihnúť večeru vo svojom hoteli v Tórshavne.
Na výlete ale majte na pamäti, že pri každom použití tunela treba zaplatiť mýto (približne 13€)!

V Tórshavne, hlavnom meste Faerských ostrovov určite nezabudnite navštíviť miestnu katedrálu, druhú najstaršiu na ostrovoch, ktorá je zhotovená z dreva v typicky severskom štýle. Zastavte sa aj pri obelisku Kongaminnið postaveného na počesť návštevy dánskeho kráľa, je z neho neopakovateľný výhľad na mesto a prístav.

Iba o pár desiatok kilometrov smerom na severozápad pri dedinke Vestmanna nájdete mimoriadne obľúbené miesto výletníkov. Loďou vás dopravia k úžine Vestmannabjørgini, kde sú vysoké útesy nad morom útočiskom pre celé kŕdle hniezdiacich morských vtákov ako sú alky bielobradé, alky vrúbkozobé, norce hrubozobé a fulmarov ľadových.
Výlet trvá približne 2 hodiny a od mája do septembra je možné absolvovať viac prehliadok denne.

ptáci

Podobne na ostrove Borðoynájdete jedno miesto, ktoré vám doslova vyrazí dych. Až sa vyštveráte na kopec Klakkur nad mestom Klasvík ohromí vás neuveriteľná 360° panoráma. Výhľad na zátoku, mesto a okolité kopce sú jednoducho nezabudnuteľné.