Gruzínsko – krajina granátovníkov a dobrého vína

V Gruzínsku sa miešajú tradície Východu a Západu a tvoria kultúru úplne odlišnú od zvyšku sveta. Vysoké vrcholce kaukazských hôr spolu s úžasnými prírodnými scenériami, farebnými mestami a mestečkami a starobylými kláštormi vytvárajú neopakovateľný a autentický obraz doposiaľ len málo navštevovaný turistami.
Podľa legendy keď Boh rozdeľoval Zem všetkým ľuďom na svete, Gruzínci prišli neskoro. Na jeho otázku prečo, Gruzínci odpovedali, že sa po ceste zastavili, tancovali a pripíjali mu vínom na slávu. Boh ich za to odmenil kúskom zeme, ktorý si nechával iba pre seba.

gruzie

Podnebie v tejto krajine je značne rozdielne. Na pobreží Čierneho mora zažijete vlhké subtropické počasie, ktoré sa smerom na východ mení na vnútrozemské a suché.

Z Európy sa do Gruzínska pohodlne dostanete letecky z väčšiny európskych metropol. Najbližšie od nás napríklad z Budapešti z letiska Ferencza Liszta. Víza na vstup nepotrebujete.

Gruzínska kuchyňa je nesmierne chutná, jednoduchá a variabilná. Hojne sa používa jahňacie a teľacie mäso, zo zeleniny sú už tradičné paradajky, paprika, baklažány a vďaka subtropickému počasiu tu ľahko dozrievajú aj granátové jablká, melóny, mandarínky, broskyne a hrozno.

tbilisi

Kharcho.Hustá a výdatná polievka z mäsa, ryže, paradajkového pyré, orechov a koriandra
Chanakhi.Tradičné jedlo na spôsob gulášu pripravené z jahňacieho mäsa, paradajok, baklažánu, zemiakov a cesnaku
Khachapuri.Veľmi známe a obľúbené chačapuri z kysnutého cesta sa pripravuje na množstvo spôsobov: plnené syrom sulguni,mletým mäsom, s vajíčkom, s maslom
Gozinaki.Sladký dezert z opečených orechov skaramelizovaných v mede a cukre podávaný na Nový rok a Vianoce

Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť:

Ananuri –nádherný hradný komplex nad riekou Aragvi nachádzajúci sa približne 80km severozápadne od Tbilisi
katedrála Svetitskhoveli –majestátna gréckokatolícka katedrála v Mtskhete z 11. storočia zaradená medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO. V jej útrobách nájdete medzi inými dobové fresky a krstiteľnicu zo 4. storočia
pohorie Tetnuldi– miesto ako stvorené pre vášnivých lyžiarov a skialpinistov
zrúcanina Khertvisi– jedna z najstarších pevností v Gruzínsku, ktorú podľa legendy dobil Alexander Veľký