Jeseň a jej účinky na ľudskú psychiku a fyziológiu

Farby dokážu ovplyvniť pocity a zdravie. Po práci si doprajte prechádzku v parku či lese. Prechádzky jesennou prírodou sú, zo zdravotného hľadiska, veľmi dôležité a niekedy až magické. Teplá škála farieb, modrá obloha a vždyzelené ihličnany. Tráva je na jeseň pokrytá kobercami zlatistého lístia a dokáže čarovne pohladiť zmysly a inšpirovať Vás. Koruny stromov nadobúdajú odtiene žltej, červenej, oranžovej, ružovej, purpurovej, hnedej a mnohých iných farieb… Choďte si ich vychutnávať von ešte dnes!
 podzimní listí

Farebná jeseň

Dynamická a zmyselná červená je farba vzrušenia.Zvyšuje srdečný tep, priaznivo vplýva

na  látkovú výmenu a prekrvenie tela. Pomôže Vám pri prechladnutí a problémoch s pečeňou. Ružová vzbudí súcit a lásku. Táto farba upokojuje emócie, odstraňuje agresivitu, úzkosť a osamelosť. Duchovná fialová je farba pokory a spirituálnej inšpirácie. Vytvára priestor pre zosúladenie duše a tela. Povzbudivý účinok má energická oranžová, ktorá je známa ako farba aktivity a konverzácie. Jej účinky sú dokázateľné pri depresiách, nachladnutí a obličkových ťažkostiach.

Optimistická žltá prinavracia chuť do jedla, stimuluje mozog k výkonom a
kreativite. Dodáva chuť učiť sa a zotrvávať v činnosti až do jej ukončenia. Je to populárna farba koncentrácie, porozumenia, optimizmu a dobrej nálady. Čistí črevá a zároveň má aj veľmi priaznivé účinky na celý nervový systém. Pomáha taktiež alergikom. Pokojná hnedá
je strohá a dôstojná farba opory a istoty. Uzemňuje a prebúdza zdravý úsudok. Životodarná zelená je farbou nádeje a oddychu. Ak ste v strese, obklopte sa ňou. Pomôže Vášmu zraku, uvoľní svalstvo a ochráni kĺby.

Nebeská modrá upokojuje. Navodzuje pocit čistoty, dôvery
a úprimnosti. Táto farba telo ochladzuje a znižuje aj krvný tlak. Pomôže Vám pri bolestiach hlavy, nespavosti, nervozite, úzkostiach a infekciách. 
 slunečný podzim
 
Názor, že jeseň je depresívna a prináša choroby všetci dobre poznáme. Na druhej strane, toto ročné obdobie vôbec nie je iba daždivé a plné blata. Má v sebe neopísateľné a jedinečné čaro lahodiace nášmu oku aj duši. Spektrum jesenných farieb a pomalé opadávanie lístia zo stromov pôsobí relaxačne a upokojujúco. Stačí sa len poobzerať okolo seba a „chcieť vidieť“. Počas jasného, slnečného dňa občas zdvihnite hlavu a všimnite si krásnu modrú oblohu.
Na jeseň môžeme zažívať doslova „katarzné“ účinky prírody a estetiky, ktorú nám ponúka.

Publikováno v Nezařazené