Na čo všetko si dať na webe pozor?

Nie vždy sa zamyslíte nad následkami toho, na akú webovú stránku kliknete alebo ktorú navštívite. To však neznamená že by t nesledoval niekto iný. Na základe toho o čo sa zaujímate sa vám zobrazujú koláčiky takzvané cookies ktoré vám vyhadzujú reklamy pre vás šitú na mieru.


inertnet

Ak sa jeden deň zaujímate o topánky, buďte si istí že na druhý deň vám po otvorení internetového prehliadača povyskakujú rôzne stránky ktoré sa zaoberajú práve predajom topánok. A nejde len o topánky, naše kroky na internete sú veľmi sledované a popretkávané reklamou, ktorá hýbe trhom. O súkromí preto nemožno hovoriť nakoľko je sledovaný každý náš krok na základe ktorého sú nám odporúčané návštevy rôznych stránok. A priznajte si, koľkokrát sa vám stalo, že ste si na základe tohto odporúčania niečo zakúpili či objednali? A to je presne to, čo predajca chce dosiahnuť. Vytipuje si vás ako potenciálneho nákupcu so záujmom a potom vám predhodí svoje produkty, ktoré si zakúpite. Ako sa tomu vyhnúť? Vždy na začiatku sa vás prehliadač pýta, či chcete povoliť cookies. Ak zakliknete nie, nebude na základe vašich preferencii vytvárať reklamu. Avšak túto možnosť nepoužívajú všetky stránky, takže riešením je len odolávať.

notebook

Okrem tohto prípadu, ďalšou nástrahou ktorá sa nás môže týkať, je prípad kedy je zneužité naše konto či už mailové alebo na sociálnej sieti. Dávajte si preto pozor kde sa prihlasujete, najmä ak ide o verejné wifi siete. Snažte sa mať málo predvídateľné a čo najzložitejšie heslo, ktoré by malo obsahovať aj malé aj veľké písmená a ideálne i číslice. Čím ťažšie heslo, tým lepšie pre vás, pretože to komplikuje prístup do vášho konta. Čas od času je vhodné aby ste si zmenili heslo, nakoľko čím dlhšie heslo máte tým stráca svoju účinnosť a je zrejmejšie.
Buďte opatrní i keď si niečo sťahujete, či už film, hudbu alebo program. Tie zvyknú byť popretkávané vírusmi alebo vás vedia presmerovať na stránku ktorá ich obsahuje. Sťahujte preto len súbory z overených zdrojov alebo na oficiálnych stránkach.
Pamätajte si, vždy je lepšie vykonať zopár preventívnych opatrení ako potom riešiť nabúrané sociálne konto alebo email.

Publikováno v Web