Objavte jedinečné klenoty Islandu

Island sa nachádza neďaleko Grónska a je považovaný za súčasť Európy. Na ostrove sa nachádza nespočetné množstvo kráterov, geotermálnych prameňov a stále aktívnych sopiek, čo robí ostrov drsným a zároveň fascinujúcim miestom. Energiu z pary a horúcich prameňov využívajú miestny obyvatelia ako zdroj tepla, ktorým vykurujú svoje obydlia.
V strede ostrova nájdeme takmer polárne podnebie, ktoré je ovplyvnené Golfským prúdom. Zimy sú na ostrove mierne a letá chladné a veterné.
Prírodné obyvateľstvo tvoria najmä vtáky, polárne líšky, ktoré boli mimochodom prvými obyvateľmi tohto prekrásneho ostrova, neskôr pribudli poníky a dobytok.

island.jpg

Miesta, ktoré musíte určite navštíviť
Na pobreží Islandu Vám ponúkajú výlety loďou spojené s pozorovaním veľrýb alebo nočné výlety za polárnou žiarou.
Hora Kirkjufell patrí medzi najfotografovanejšie miesta na ostrove. Hora spolu s vodopádmi Kirkjufellfoss vytvára dokonalú scenériu pre Vaše fotografie.
Skanzen Skogar nachádzajú sa tu tradičné islandské domčeky s trávovou strechou, ktoré vyzerajú ako z rozprávky, a po ich stenách rastú drobné žlté kvietky. Pri nahliadnutí do útulných malých izbičiek, prekvapia Vás modré či zelené steny a vkusné zariadenie.
Polárna žiara alebo inak Aurora borealis, je jedinečné nebeské divadlo, ktoré je možné vidieť vďaka výhodnej polohe v blízkosti severného polárne ho kruhu. Najlepšie obdobie na pozorovanie polárnej žiary je od začiatku septembra do polovice apríla, vtedy sú noci na ostrove najdlhšie.

5 NAJ, o ktorých ste nevedeli

  • Islanďania nemajú priezviská. Obyvatelia používajú tradičný systém mien, v ktorom sa priezvisko tvorí pomocou otcovho alebo matkinho mena s koncovkou -dóttir (-dcéra) a -son (-syn)
  • Policajti na Islande nenosia zbrane. Kriminalita v tejto krajine je veľmi nízka a násilie tam prakticky neexistuje, nemajú ani vlastnú armádu.
  • Ak neviete adresu pre doručenie listu môžete skúsiť na obálku nakresliť mapu. Ak bude zrozumiteľná list bude doručený
  • Vďaka geotermálnym prameňom, z ktorých využívajú teplo sú na Islande najväčšie banánové plantáže v Európe
  • Takmer polovica z obyvateľstva verí na škriatkov – Elfov, v ich jazyku Huldufolk. Nadprirodzené bytosti sú v islandskej kultúre hlboko zakorenené už dlhé tisícročia a Elfovia tvoria neodmysliteľnú súčasť aj ich národného folklóru.

chatičky.jpg

Ostrov Island patrí medzi najdobrodružnejšie a zároveň najdivokejšie krajiny v Európe a jeho návšteva je snom mnohých dobrodruhov. Ukrýva v sebe množstvo neodkrytých miest a pri každej návšteve má pre Vás pripravené nádherné prírodné skvosty, ktoré neboli doposiaľ odhalené.