Podnikateľské sídlo v byte/dome

Ako je to s podnikateľským sídlom? Ku každej firme sa pri jej platnom zápise do Obchodného registra musí zapísať aj nejaké firemné sídlo. Pre niekoho táto otázka nepredstavuje väčší problém, iní si zas s ňou nevedia dať rady. Väčšinou však podnikatelia zvažujú, akú adresu by bolo zapísať najvýhodnejšie, či už z hľadiska šetrenia nákladov alebo z hľadiska dôveryhodného imidžu firmy. Ako firemné sídlo sa tak uvádzajú kancelárske priestory či naopak adresa bydliska.

Podnikateľské sídlo v byte/na dome má svoje výhody ale aj nevýhody:

Žena pri notebooku

Na začiatok však pripomeňme, že v prípade, ak bývate v prenájme, je k zapísaniu sídla potrebný súhlas majiteľa týchto bytových alebo nebytových priestorov. A tiež výpis z katastra.

Každopádne najväčšou výhodou firemného sídla v byte/dome je fakt, že v takomto prípade nevznikajú žiadne náklady navyše. K niektorým podnikateľským oborom nie je vyložene potrebné prenajímať si priestranné a luxusné kancelárie. A človek vlastne pracuje z pohodlia svojho domova. Ale nie je to zas také ideálne. Pozrime sa na nevýhody takéhoto riešenia:

Muž spí pri notebooku

  • Tak napríklad v situácii, ak sa bude potrebné dohodnúť s obchodnými partnermi a pracovné záležitosti budete vybavovať nekomfortne v priestore pred svojim domom. Rozhodne to nepôsobí profesionálne a firma si v takejto situácii kazí svoj imidž, respektíve svoj brand.
  • V prípade domáceho firemného sídla sa skôr či neskôr začne pracovný život stretávať s tým súkromným. Do domu bude chodiť firemná pošta, nehovoriac o návšteve daňových kontrolórov či polície. Teda hoci sa môže zdať, že pri podnikaní z domu vzniká väčšie súkromie, opak je pravdou.

Pritom sa hodí poukázať na to, že len za pár eur mesačne si podnikateľ môže prenajať virtualne sidlo Ezmluva.sk a podobným nepríjemnostiam sa vyhnúť. S virtuálnym sídlo prichádza viac súkromia, anonymita, nulová spotreba energií a lepší imidž firmy vďaka prenájmu prestížnej adresy.