Populárne LED osvetlenie, jeho silné stránky a isté nevýhody

Hlavné výhody a silné stránky svietidiel LED sú vo všeobecnosti už pomerne známe. A zrejme sú dostatočne efektívne, keďže sa „ledky“ stávajú prioritou trhu s osvetlením, ako aj čoraz častejším zdrojom osvetlenia v interiéroch (a vlastne aj v exteriéroch). Klasickú žiarovku nahrádzajú modernejšie led žiarovky e27 disponujúce inovovanejšími vlastnosťami, ktoré sa stávajú charakteristické pre dnešnú dobu a požiadavky súčasných spotrebiteľov. Bez naťahovania povedzme priamo, že výhodou je najmä úspora energií a dlhšia životnosť. Pozrime sa však na osvetlenie LED hlbšie, spomeňme jeho pozitíva, ale nevynechajme ani vecnú kritiku.Svietiaca žiarovka na lustri.jpg
Výhody
V stručnosti vravíme o kvalitnom osvetlení aj napriek nízkemu vstupnému napätiu. To má za následok možnosť spoľahlivo a pravidelne svietiť pri minimálnej spotrebe, čo je efektívne najmä z dlhodobého hľadiska.

  • Led žiarovka je ešte dvojnásobne efektívnejšia než úsporné žiarovky a cca 10 x viac než klasické, respektíve vláknové.

Silnou stránkou je takisto dlhá životnosť, ktorá súvisí so svietiacim zdrojom, akým je v tomto prípade light emitting diode (led), čiže svetlo emitujúca dióda. Tá poskytuje spravidla neprerušovaný chod a dosahuje životnosť asi 50 000 hodín žiarenia (možno o niečo menej). Rozsvietenie žiarovky vďaka tejto dióde prichádza prakticky okamžite, čo je napríklad viditeľný rozdiel oproti žiarivkám.
Za zmienku určite stojí aj ekologické hľadisko, „ledky“ sú takmer 100% recyklovateľné a neobsahujú ťažké látky ako napr. ortuť.
Z hľadiska efektívnosti spomeňme tiež fakt, že drvivú časť spotrebovanej energie koncentrujú na svetlo, nie na teplo (ako tomu bolo v minulosti).Modrá žiarovka.jpg
Nevýhody
V minulosti to bola cena, kedy zaobstaranie viacerých led zdrojov osvetlenia predstavovalo vyššiu investíciu, než v prípade „klasiky“. Rozdiely sa však pomaly vyrovnávajú. Ďalej je tu nutnosť napájania konštantným prúdom ako aj potrebná obozretnosť, od koho osvetlenie kupujete.

  • Pokiaľ svietidlo disponuje nekvalitnou diódou, takmer celý efekt stráca zmysel.