Pravá „čiapka“ pre Váš dom sú škridle

Výber kvalitnej strešnej krytiny pre Váš dom je kľúčový už v samotných začiatkoch stavby. Pri výbere sa treba pozerať na sklon a zložitosť strechy, zohľadniť izolačné vlastnosti a životnosť. Určite netreba rozmýšľať v zmysle čo najlacnejšej alternatívy. Na výber máme z viacerých možností, ktoré sa od seba líšia. Odolnosťou voči vplyvom počasia, pevnosťou a farebnou stálosťou, svojou hmotnosťou, dĺžkou životnosti a v neposlednom rade aj cenou. Životnosť ovplyvňuje najmä jej materiálové zloženie. Asfaltová krytina vydrží približne do 50 rokov, plastová 40-100 rokov, keramické a betónové škridle majú životnosť dlhú až 80-100 rokov a jedinečná bridlicová krytina až 200 rokov. Najčastejšie používané škridle u nás sú betónové a keramické. Obľúbené sú najmä pre svoje vlastnosti, ktorými je dlhá životnosť, farebná stálosť a minimálna údržba.

bridlicová střecha

Farba a tvar škridiel

Keď ste si už zvolili ten správny typ krytiny pre Váš dom, ktorá splní Vaše požiadavky z hľadiska účelovosti, je dôležité vhodne si vybrať aj z estetického hľadiska. Strecha by mala byť nielen podľa Vášho vkusu, ale mala by tiež vhodne dopĺňať celkový štýl domu. Vybrať si môžete z mnohých farebných odtieňov, tvarov a veľkostí. Najčastejšou a stále obľúbenou farbou škridle je červená. Výhodou červenej farby je, že odráža infračervené žiarenie slnka a strecha sa tým pádom menej prehrieva. Pôsobí tradične a je veľmi dobre kombinovateľná s mnohými odtieňmi fasády. Môžeme si vybrať so širokej škály odtieňov červenej, od tehlovočervenej, vínovočervenej, višňovočervenej, červenohnedej… Populárnou farbou je aj hnedá. Vhodne dopĺňa fasády v prírodných odtieňoch. V súčasnosti je trendom čierna a antracitová farba škridle. Pôsobí moderne a elegantne. Tmavšia farba je vhodná pre oblasti s chladnejšou klímou, pretože prirodzenou vlastnosťou čiernej je, že priťahuje slnečné žiarenie a vyhrieva podkrovie. Základné rozdelenie škridle z hľadiska tvaru je ploché, alebo vlnité.

taščky

Nechajte si poradiť

Výber vhodnej škridle môže poriadne zamotať hlavu. Nechajte si preto poradiť od profesionálnych odborníkov, ktorí sa venujú výrobe strešných krytín. Na stránke www.terran.sk takých nájdete. Pomôžu Vám zorientovať sa v širokej ponuke a spolu nájdete ideálne riešenie pre Vašu strechu. Okrem to tu nájdete množstvo odborných článkov a využiť môžete bezplatné telefonické poradenstvo.