Prirodzená obrana organizmu – imunitný systém

Imunitný systém, alebo imunita – máme ho všetci, ale pritom o ňom veľa nevieme. Nevieme kde sa nachádza, nevieme ako funguje a pritom práve jemu vďačíme za svoje zdravie.
Zloženie imunity
Imunita nie je v jednom orgáne, tvorí ju niekoľko orgánov, tkanív, buniek, molekúl a veľké množstvo reakcií.
Má tri hlavné úlohy, vďaka ktorým udržuje náš organizmus zdravý.

imunitní systém.jpg

  1. Dokáže rozoznať vlastné a cudzie antigény.
  2. Dáva pozor na naše vlastné bunky. Ak objaví poškodenú, zničenú, alebo nádorovú bunku zničí ju.
  3. Rozoznáva telu vlastné tkanivá, cudzie ničí (transplantácia orgánov – imunitný systém ich môže odmietnuť).

Imunitný systém je tvorený niekoľkými časťami

  • Koža – asi najznámejší orgán imunity, ktorý chráni vnútorné orgány pred vniknutím cudzích látok.
  • Chemické bariéry – v žalúdku máme kyselinu žalúdočnú, ktorá nie len rozkladá potravu, ale zároveň ničí choroboplodné zárodky a chráni tak tráviaci trakt pred možným ochorením. Naše slzy sú slané, tak isto ako pot. V slanom prostredí baktérie neprežijú.
  • Biologická bariéra – určite ste už počuli o mikroflóre v črevách, alebo na pokožke. Ide o mikroorganizmy, ktoré žijú s našim organizmom v súlade a chránia ho pred cudzími patogénmi.

slzení oka.jpg
Ak choroboplodné látky prekonajú tieto bariéry príde rad na imunitné bunky. Tieto bunky sú v celom tele, takže ak sa mikroorganizmus dostane do tela kdekoľvek dozvie sa o tom imunita hneď.
Vrodená imunita– narodili sme sa s ňou. Tvorí ju množstvo buniek, ktoré vždy reagujú rovnako. Patogény môžu pohltiť, spôsobiť zápal, opuch, vyvolať horúčku – zburcujú obranný mechanizmus tela a upriamia pozornosť na postihnuté miesto.
Získaná imunita– do boja proti patogénom sa zapája neskôr, keď zlyhá vrodená imunita. Vytvára špecifické protilátky, ktoré zničia len konkrétny vírus. Pri opätovnom nakazený rovnakým vírusom je táto časť imunitného systému schopná vytvoriť príslušné protilátky hneď a zničiť ho ešte skôr než choroba prepukne.