Slovenský turizmus si stále nevšimol, že začiatok letnej sezóny nie je v júli?

Seniori, študenti po skúškovom, rodičia s malými deťmi, všetci tí, ktorí nie sú limitovaní školským rokom, radi využijú prvé letná lúče a cestujú po Slovensku mimo hlavnej sezóny.


turistika.jpg

Že ich nie je málo, sa dá presvedčiť na vlastnej koži. Napríklad i v dopravných prostriedkoch. Hromadnú dopravu v turistických oblastiach zapĺňajú nielen bežní turisti, avšak i školy so školskými výletmi. A neraz sa neostáva len pri jednej triede. K posilneniu dopravy, napríklad v našich Vysokých Tatrách, prichádza od júla. Respektíve od 29. júna. Napodiv sa však môže stať, že štátne železnice sú pripravene síce neskôr, ale stále lepšie ako niektoré atrakcie, areály, reštauračné služby, ktoré otvárajú striktne 1. júla a tak sa oberajú o zárobok minimálne posledného júnového víkendu. Áno, administratívne prázdniny začínajú 1. júla, ale predsa vysvedčenie sa rozdalo v piatok. Skúste vyjsť na cesty. Teda radšej nie. Tie davy, ktoré s vysvedčením v ruke sadli do auta a vyrazili v ústrety dobrodružstvám, i keby len na víkend, je nespočetné množstvo.

Práve veľkému množstvu turistov sa počas júna snažia mnohí vyhnúť a nie je ich zas málo. Na Slovensku máme veľa možností, kam ísť, aj keď ešte nie je horúce leto. Liptov, Nízke i Vysoké Tatry, Slovensky raj je len časť z možností trávenia letnej dovolenky v júni alebo naopak na jeseň, príklad v septembri.


hromadná doprava.jpg

Často krát sú podnikatelia limitovaní personálom (brigádnikmi), ktorými sú neraz študenti vysokých, či stredných škôl. Ak však budeme ignorovať fakt, že existuje i mimo-prázdninový turizmus, môžeme na to horko doplatiť. Až to dospeje do momentu, kedy tohto stavu využije nová začínajúca firma a svoju ponuku začne sprostredkovávať už počas letnejších mesiacov. Možno by bolo vhodné pouvažovať, či aspoň počas víkendov sa neoplatí prepravovať výletníkov po priehrade, otvoriť stánok s občerstvením, detské mini mestečko, či otvoriť brány areálu so zvieratkami. Potom sa netreba čudovať, že vám medzičasom vyrástla konkurencia s už zabehnutou klientelou. Veď táto téma sa nemusí týkať len dovolenkárov, ale aj lokálnych turistov, ktorí chcú stráviť pekný slnečný deň a počas soboty – nedele si vyjdú na výlet do svojho okolia. I možno predtým ako začne preplnená hlavná sezóna. Ak sú spokojní, tak to nezostane len pri nich. Určite sa radi pochvália svojej rodine a dobrým priateľom. Buď slovnou referenciou alebo pestrými obrázkami na sociálnych sieťach.