Správne sušenie húb v domácich podmienkach

Huby obsahujú vysoký podiel vody. Až 80 percent z nich je v skutočnosti tekutina. Tú potrebujeme pred uskladnením, úplne odstrániť. Počas leta nie je sušenie až taký problém. Horšie je to na jeseň a tiež v domácnostiach, kde je vlhko.

houba

Voľné sušenie na sitách
Huby v prvom rade očistíme od hrubých nečistôt, slimákov a iných chrobákov. Pokiaľ budete sušiť voľne, môžete použiť iba sto percente zdravé kúsky, teda bez červíkov. Ohryzené časti od slimákov, sú v poriadku.
Ak by sme červivé huby položili na sito vedľa tých zdravých, po krátkej chvíli by boli červivé všetky. Okrem toho, nemáte šancu zabezpečiť, aby sa nejakí tí votrelci, nedostali i do pohára už so suchými hubami. V tomto prípade by sme mohli všetko vyhodiť, pretože i dva zabudnuté červíky sa dokážu začať množiť.

Obzvlášť opatrní by sme mali byť pri hubách s rúrkovitým podhubím, ako napríklad kozáky a hríby. Často sa v nich totiž nachádzajú vajíčka rôzneho hmyzu, ktoré sa vyliahnu až po nejakom čase.

Sušenie na sitách, vo voľnom priestore je vo všeobecnosti trochu náročné. Aj keď je vonku počas dňa horúčava a svieti slnko, hubám na úplné vyschnutie jeden deň nestačí. V noci však zvlhnú, takže sa dostávame do začarovaného kruhu. Na noc ich teda musíte odložiť na suché miesto, ideálne do interiéru.

Ako zistíme že je huba suchá
Dobre vysušené huby sa nám musia úplne lámať. Ak vezmete do ruky jeden kúsok, medzi prstami sa musí rozdrviť na prášok. Nezabudnite, že sa v podstate bavíme o plesniach, takže ich musíme dokonale dehydrovať. Aj minimálny zvyšok vlhkosti, po uzavretí v sklíčku spôsobí, že nám navlhne celá várka.

sušení hub

Ak uprostred zimy otvoríte sklíčko so sušenými hubami a zistíte, že sú mäkké, nepoužívajte ich. Aj jedlé huby sa totiž takýmto spôsobom, stávajú jedovaté. Najskôr by sme to asi prežili, ale ani otrava žalúdka nie je príjemná.


Sušenie umelým teplom
Lepší spôsob je sušenie v rúre. Huby nakrájame na približne trojmilimetrové pásiky a rozložíme na plech. Rúra musí ostať po celý čas pootvorená, aby mala vzniknutá vlhkosť kam odchádzať. Maximálna teplota nesmie prekročiť 40 stupňov, pretože by sme zničili všetko dobré.

Úplná istota je sušička na ovocie a zeleninu. V porovnaní s rúrou ide o lacnejší a efektívnejší spôsob. V tomto prípade, môžeme pokojne sušiť i tie huby, v ktorých nájdeme nejakého toho červíka. Umelé teplo totiž nemajú šancu prežiť. Navyše z húb vylezú a usušené nám popadajú na dno sušičky.