Turistika vo voľnom čase

Jednou z najviac obľubovaných voľnočasových aktivít je turistika. My máme to šťastie, že Slovensko nie je len rovinatá krajina a máme tu veľa možností na turistiku. V prírode prídete na lepšie myšlienky, nadýchať sa môžete čerstvého vzduchu a robíte niečo prospešné aj pre svoje telo. Každému sú dobre známe Tatry, ktoré sú v každom období plné turistov. Označené sú množstvom náučných chodníkov. Ak sa však nechcete len prechádzať okolo Štrbského plesa a máte energiu a chuť zdolať aj nejaký štít nepodceňte situáciu. Musíte sa vopred pripraviť a zaobstarať si vhodnú výbavu.

turistika
 
Topánky                                  Najdôležitejšia časť vysokohorskej výbavy. V teniskách sa do vyšších nadmorských výšok ani nevyberajte. Najlepšia je vysoká, členková obuv. Nízka obuv vám nedrží členok a je väčšia šanca, že si ho vyvrtnete. Pri outdoorových topánkach je dôležité aby boli nepremokavé, pevné a mali dobrú, protišmykovú podrážku. Najlepšie hodnotená značka takejto obuvi je Mammut. Ak hory navštevujete častejšie, oplatí sa investovať a za obuv zaplatiť aj 200 Eur.

horolezec
 
Oblečenie                               Na horách pri vyššom fyzickom výkone sa rýchlejšie spotíte a v bavlnenom spotenom tričku sa nebudete cítiť príjemne. Najlepšie je zaobstarať si termo tričko alebo  rolák, ktorý saje pot. Dôležitou súčasťou najmä v jesenných a zimných obdobiach je bunda. Dbajte na to, aby bola odolná voči vode a vetru. Dôležitá je tiež kapucňa. Dobre je na hory so sebou nosiť čelenku. V lete ľahkú, turistickú a v zime teplú štrikovanú či zimné čiapky.

dobrodružství
 
Palice                                     Trekingové palice sú obľúbené najmä u staršej populácie. Slúžia na prenesenia váhy a tým sa vám bude šlapať oveľa jednoduchšie. Pomáhajú pri výstupoch, lebo sa máte o čo zaprieť. Väčšina palíc sa dá poskladať a ich váhu takmer ani neucítite. Takéto palice kúpite v každom športovom obchode a stoja len niekoľko Eur.