Ak bývate uprostred mesta, popod https://najdipsc.zones.sk/PS%25C4%258C_Pre%25C5%25A1ov/Hlavn%25C3%25A1/ vaše okná prechádza hlavná cesta, alebo v blízosti domu pravidelne jazdí vlak, vete ako môže hluk človeka rozhodiť. A nie len to. Konštantný hluk, aj keď sa nám vôbec nezdá príliš silný, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. ako teda svoj príbytok pred takýmto ruchmi ochrániť? Odpoveď je jednoduchá. Musíte si zabezpečiť kvalitné okná a taktiež dvere.
Ak chcete, aby vaše okná a dvere, takpovediac zadržali čo najväčšie množstvo hluku z ulice, musia spĺňať niekoľko podmienok. Prvou z nich sú sklá. Čím hrubšie sklo, tým menej hluku. Najlepší efekt dosiahnete dvoj až trojvrstvovými sklami.
Rozhodujúci je však aj rám. V tomto smere sú https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-okna-a-dvere/ tým najlepším riešením. Nemôžeme povedať, že by hliník odizoloval hluk lepšie, ako plast, alebo drevo, jeho výhodou je však to, že dokonale prilieha. Ak totiž vaše rámy na oknách, alebo dverách nepriliehajú tak, ako majú, nemôžete sa diviť, že sa vo svojom byte cítite ako uprostred ulice. Hliník sa navyše časom nedeformuje. Pokrivenie okenného rámu spôsobí jeho nedostatočné tesnenie.
Hliník navyše spĺňa aj tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré ocení každý. Vaše účty za elektrinu, teda vykurovanie, môžu byť nižšie pokojne aj o polovicu.
Hluk môžete znížiť aj inými komponentmi. Ide najmä o koberce, nábytok, závesy, alebo väčší počet živých rastlín. Čo sa týka interiéru, tak vám pomôže aj drevo.
Stotridsať decibelov, to je hranica, pri ktorej dochádza k poškodeniu bubienku. Obyčajná vŕtačka vydáva zvuk s intenzitou okolo osemdesiatich decibelov. Ruch z ulice dokáže „vyrobiť“ takmer sedemdesiat decibelov, pričom hlavná cesta, alebo vyslovene frekventovaná časť mesta, predstavuje hluk sedemdesiat až osemdesiat decibelov. Teraz je vám jasné, že nemusíte bývať uprostred New Yourku, aby bol váš byt „hlučný“.