Vidiecky pokoj či mestský ruch ?

Hovorí sa, že všetko má svoje pre a proti, svoje plusy a mínusy, výhody či nevýhody. O niektorých veciach vieme rozhodnúť hneď, nad inými musíme dlhšie popremýšľať, niektoré zaženieme mávnutím ruky. Ako to je ale v prípade rozhodovania sa o svojom vlastnom bývaní?
Dovolím si tvrdiť, že je to o niečo náročnejšie ako si ráno vybrať nohavice, ktoré si oblečieme do práce. Azda každý z nás aspoň raz v živote sníval o tom, že niekedy v budúcnosti bude žiť na mieste, ktoré bude môcť nazývať svojím domovom. Veľká kuchyňa, moderná obývačka, útulné detské izby….zahrádka.jpg
Mať svoj dom na vidieku je ako scéna vystrihnutá z rozprávky. Všade navôkol počuť len spev vtákov či detský smiech. Za domom sa vyníma veľká záhrada, kde si môžete ísť natrhať domácu zeleninu či naoberať zo stromov ovocie. Počas teplých letných večerov padne vhod posedenie pri ohni s rodinou a priateľmi. Prechádzky do okolitej prírody sú na dennom poriadku. Ak počasie praje, v lese si nazbierate čerstvé hríby do vianočnej kapustnice. Deťom vyplníte voľný čas staraním sa o domáce zvieratká a vy si môžete vychutnať teplú kávu na terase vášho domu.
Nie vždy je to však ružové. Uvedomíte si to najmä vtedy, keď zistíte, že trávite viac času za volantom ako mimo neho. Najskôr zaveziete deti do školy, potom seba do práce, poobede cesta z práce, zaveziete deti na krúžky, idete do obchodu, k lekárovi, na poštu a vy sa ani nenazdáte a môžete si auto označiť tabuľkou taxi.
Aké výhody naopak ponúka život v meste? holčičky na louce.jpg Do práce sa prejdete pár ulíc, deti nepotrebujú odviezť na krúžok, potraviny máte vedľa paneláku a k lekárovi sa odveziete mestskou dopravou do pár minút. Všetko, čo potrebujete, máte po ruke a nemusíte čakať na autobus, ktorý vám ide najbližšie za 3 hodiny.
Všetko má ale svoju daň. Páčilo by sa vám počúvať každý deň to nespočetné množstvo áut, ktoré prejdú popod vaše okná? Boli by ste ochotní trpieť neustále rušiacich susedov nad vami? Chceli by ste, aby vaše deti dýchali znečistený mestský vzduch? Dokonca ani káva v kaviarňach nechutí tak ako doma na záhrade.
Každý z nás má však inú predstavu o živote, o svojom bývaní, každý preferuje niečo iné, preto je len na vás, čo si vyberiete a či si budete vychutnávať vidiecky pokoj alebo užívať mestský komfort.