Viete ako trávi čas váš teenager?

Kým drvivá väčšina z nás nevlastnila počítač až od dospelosti, dnešní mladí ľudia majú vlastné notebooky a tablety. Listy sme si posielali poštou, dnes sa píšu e-maily a odkazy cez sociálne siete. My sme telefónne čísla poctivo vytáčali na ciferníkovom telefóne — občas niekto vlastnil supermoderný tlačidlový telefón, dnes väčšina populácie siaha po smartfóne. O internete sme po prvý krát počuli na strednej, či na vysokej škole, dnes si základné informácie vedia vyhľadať aj deti.

mobil

Ako to ovplyvňuje ich myslenie?


Mladí ľudia dneška myslia viac globálne. V niečom je to prospešné: majú väčší rozhľad, sú sebavedomejší a majú jasnejšie predstavy o tom, ako by sa chceli v dospelosti živiť. Nebezpečenstvom je, ak to naštartuje ich negativizmus: sú nespokojní s možnosťami, ktoré majú k dispozícii a stávajú sa prehnane kritickými.

Najobľúbenejšie aktivity dospievajúcich sú sledovanie sociálnych sietí, četovanie a sledovanie videí na YouTube. Len na Facebooku má účet viac než 90 % mladých do 26 rokov. Na YouTube sú najsledovanejšími hudobné videá, po nich nasledujú zábavné videá, filmové trailery a kanály obľúbených Youtuberov.
Denný časový rozvrh dnešného teenagera tvoria tieto činnosti: návšteva školy (262 minút), surfovanie na internete (160 minút), čas s priateľmi (141 minút), počúvanie hudby (128 minút), televízia (90 minút), Youtube prípadne iné videá (75 minút). Vzhľadom na vysoký podiel času stráveného na internete a rozhovormi cez Facebook či Messenger sa pre nich život „na sieti“ stal niečím úplne bežným. Väčšinu času sú totiž „online“.

sms

Môže sa zdať, že vďaka zmene životného štýlu u ich viac nie je miesto pre šport. No nie je to tak. Nedávne výskumy dokázali, že mladí ľudia sa športu venujú v priemere jednu hodinu denne.

Čo to znamená pre rodiča?
Pre skôr narodených je takýto život trochu cudzí. Môže to prehlbovať generačné napätie v našich vzťahoch. Ak sa nechceme teenagerom celkom vzdialiť, mali by sme sa pokúsiť priblížiť sa k nim. Niektorí rodičia sa to snažia dosiahnuť práve spôsobom komunikácie. Píšu si s deťmi cez Messenger alebo Facebook, SMS-kujú a MMS-kujú. Iní obetujú vlastné koníčky a začnú sa venovať športu, či inej činnosti, ktorá zaujíma ich dieťa. Ďalší so záujmom sledujú videá obľúbeného Youtubera svojho teenagera. Chce to len trochu zmeny.