Asi každý motorkár si je vedomý faktu, že k jazde na motorke bezpochyby patrí ajprilba na jeho hlave. Na tento neodmysliteľný bezpečnostný prvok sa ale nemusíme zamerať len z prísneho hľadiska, ale je to prakticky podobné ako s oblečením. Aj oblečenie je vlastne nutnosťou, avšak poskytuje nám zaujímavé varianty, každý si môže určiť svoj štýl a tieto prvky vyberať s nadšením, respektíve podľa vlastného gusta a vlastných preferencií. Rovnaké je to aj s moto-prilbou.
- Snáď len s tým rozdielom, že kvalitná a najmä spoľahlivá prilba musí disponovať certifikátom, že prešla náročným testovaním z hľadiska zaručenej bezpečnosti. Konkrétne vravíme o homologácii ECE 22.05.
Takisto ako aj oblečenie, aj v prípade prilby nebudeme hľadieť len na štýl a dizajn, ale tiež na pohodlie pri jej pravidelnom nosení.
- Tu je dôležité prispôsobiť prilbu takisto trase, terénu, motorke a skrátka podmienkam, ktoré súvisia konkrétne s vašou pravidelnou jazdou.
Ešte predtým je však potrebné hľadieť na podstatné detaily ako aerodynamiku, vnútrajšok prilby a materiál, hmotnosť, typ zapínania, odvzdušnenie,… všetko sú to faktory, ktoré sa podpisujú pod dostatočný komfort.
Ako už ale bolo načrtnuté, dôležité je vybrať špecifický typ prilby na základe trasy, ktorú chceme navštevovať a motorky, na akej máme v pláne jazdiť. Tu máme na výber nasledovné.
Integrálne prilbysú ukážkovou voľbou pre jazdu po diaľnici a v prípade, že vlastníte športovú, respektíve rýchlejšiu motorku. Prakticky ide o TOP voľbu, a to najmä z hľadiska bezpečnosti. Štýlový je však aj ich dizajn, pričom z obidvoch faktorov pôsobí sympaticky napr. značka SCORPION.
Otváracie/výklopné prilbysú z hľadiska dizajnu a najmä bezpečnosti prakticky podobné, no poskytujú jeden šikovný detail- výklopnú prednú časť.
Otvorené prilbylogicky nie sú tak zabezpečené ako uzavreté „integrálky“, no o to sú ľahšie a praktickejšie, predovšetkým k bežnej jazde mestom na menších strojoch, napr. na skútri. Sú však vhodné aj k pohodovej jazde na chopperi, kedy je na výber tiež zaujímavý dizajn.