Vykašlite sa na to!

Doslova. Môžeme sa vykašlať. A najlepšie na to. Ale ako?
V prvom rade si povedzme, čo kašeľ môže spôsobovať. A taktiež aký kaše vás trápi. Máte suchý alebo vlhký kašeľ? Kašlete len krátku dobu, alebo vás kašeľ trápi už dlhé roky? Ste aktívny fajčiar alebo holdujete iným závislostiam? A neboli ste náhodou prednedávnom chorý?
Toto všetko sú otázky, na ktoré si musíte zodpovedať pred tým, než pristúpite k akejkoľvek liečbe. Treba si uvedomiť, že s kašľom nemusíme hneď utekať doktorovi. Pretože najčastejšie vám doktor predpíše len také lieky, ktoré sú aj voľne dostupné v predaji a rovnako by ste ich získali po porade s vašim lekárnikom alebo hoci len s internetom.

chřipka

Trápi vás vlhký kašeľ?

Pokiaľ kašlete a vykašliavate hlieny, dôležité je všimnúť si farbu tohto vykašľaného. Pretože podľa jeho farby sa veľmi dobre a efektívne usúdi, či sa jedná o zápalový proces, alebo ide o miernu alergickú reakciu a podobne. Pokiaľ však vykašliavať hustý zelený alebo inak tmavo sfarbený hlien, toto je už stav pre konzultáciu s lekárom. V tom prípade už veľmi nešpekuluje samoliečbou, ale nechajte sa viesť rukou skúseného lekára.

léky

Nie a nie vykašliavať?

Pokiaľ vás trápi suchý dráždivý kašeľ, môže to byť príznak začínajúceho zápalu, ale taktiež to môže byť aj chronicky či inak dlhšie pretrvávajúci kašeľ. Veľmi často má takýto kašeľ alergický podtón. V tom prípade často pomôže, pokiaľ si naordinujete nejaké proti-alergické upokojujúce lieky. Niektoré z nich sú síce už aj na lekársky predpis, ale množstvo z nich dostanete aj na voľný predaj v lekárni. Určite odporúčame poradiť sa s lekárnikom v lekárni, pretože títo ľudia nie sú len obyčajní predavači, ale častokrát majú kvalitné farmaceutické vzdelanie alebo skúsenosti hodné lekára.

Pokiaľ ste už vyskúšali rôzne metódy a nič nezaberalo a stále vás trápi kašeľ, je načase obrátiť sa na daného odborníka. Pýtajte sa na pľúcne vyšetrenie, kde vám odmerajú spirometriu urobia röntgen pľúc a rôzne iné odborné vyšetrenia.
Ale môžete predpokladať, že pokiaľ tieto výsledky budú negatívne, nakoniec vám lekár aj tak naordinuje lieky proti alergii. Niekedy je to ako začarovaný kruh.