Vypestujte si zeleninu vo vode

Hydropónia je špeciálne odvetvie, alebo skôr spôsob pestovania rastlín. Nepoužíva sa pri ňom pôda, ale iba voda a špeciálne hnojivo. Využíva sa ako pri okrasných, tak aj pri tých úžitkových. My sa pozrieme na to, ako si môžete takto vypestovať zeleninu aj v malom a bez veľkých finančných nákladov.

farma

Príprava sadeničiek

Základom je, aby ste si sadeničky pripravili správne. Semená preto nevysievajte do zeminy. Namočte ich na dvadsaťštyri hodín do vody a následne ich uložte do misky. Na jej dno položte papierovú vreckovku, alebo kúsok gázy, aby vám semená nevyschli. Misku taktiež prekryte mikroténovým vrecúškom, s niekoľkými dierkami. Takto nechajte rastlinky naklíčiť až do chvíle, kým nebudú mať dostatočne dlhý korienok a minimálne dva prvé lístky.

Pripravené sadeničky teraz umiestnite do kvetináča, ktorá ma otvory. Takéto črepníky ste mohli vidieť napríklad pri rastlinách, ktoré sa predávajú do akvárií. Na jeho dno uložíte keramzit, doňho opatrne vložíte sadeničku a ďalšími guľôčkami ju upevníte. Korienok musí z kvetináča pretŕčať. Následne ho vložíte do pohára s vodou.

Príprava vody

Keďže vaše rastlinky nebudú mať k dispozícií živiny z pôdy, musíte ich niečím nahradiť, v tomto prípade sa na tento účel používa špeciálne hnojivo. Nebojte sa. Nie je extrémne drahé a zoženiete ho pomerne bežne.
Riaďte sa pokynmi na obale a podľa dávkovania ho pridajte do vody.

skleník

Pestovanie

Keď rastliny podrastú, musíte ich preložiť do väčšieho kvetináča a vymeniť aj nádobu s vodou. pri takomto pestovaní sa používajú vodné čerpadlá, ktoré vodu udržiavajú neustále v pohybe, takže sa nemôže pokaziť. Vy ale takýto systém nebudete mať k dispozícií, takže musíte vodu raz za čas vymeniť.

Tento spôsob pestovanie môžete použiť pri akýchkoľvek druhoch zeleniny. najviac sa bude dariť napríklad paradajkám, listovej zelenine, alebo mrkve. Kvetináče môžete nechať vo vnútri, alebo ich vyložiť na balkón, či záhradu. Ak sa rozhodnete pre interiér, nezabudnite na ručné opeľovanie kvetov.