Žijeme v dobe plastovej

Plast je všade. Kde sa pozrieme, tam ho zbadáme. Nevyhneme sa mu. Všemožne bojkovať plasty sa neoplatí. Človek by si s tým len zbytočne skomplikoval svoj život, pretože odstrániť ich úplne sa v dnešnej dobe snáď už ani nedá. To by ste si museli väčšinu vecí vyrábať doma z vlastných zdrojov a to nemá jedna rodina šancu asi ani stíhať. Veď sa potrebujete venovať aj iným činnostiam nielen vyrábaniu všetkých možných vecí, na ktoré si pomyslíte, že by ste ich potrebovali. Je to nemožné. Tak potom tie snahy o nejaké eliminovanie plastových vecí nedávajú až taký význam. Keby to bol až tak veľký problém, tak sa plasty zakážu globálne a nebudú sa len o tom viesť siahodlhé diskusie. Tie vedú často ľudia, ktorí sa už poriadne nemajú ani čím zaoberať a tak si našli zábavku v ohováraní plastov.

letters-2742640_1920

Jedným z plastových vecí sú aj plastove obalky. Prečo by sme ich nemali používať, keď je to oveľa praktickejšie? V konečnom dôsledku sa dajú použiť oveľa viac krát než obyčajné papierové. Často sú papierové ešte spojené s fóliou, takže sú nerecyklovateľné, pričom plast ide recyklovať. Enviromentálnejšie potom bude, aby sme používali plastové obálky namiesto papierových. Hoci by sa mohlo zdať, že práve opak bude pravdou, ale je to takto.

envelope-1803663_1920

Môžeme sa celý život snažiť niečo zmeniť, ale nemusí sa nám to podariť nikdy. Treba sa však poriadne zamyslieť nad tým, či tá zmena bude mať naozaj nejaký zmysel alebo si len robíme zbytočné starosti a výdavky s tým spojené. Niekedy sú veci tak náročné na ich absolvovanie, že sa neoplatí do toho investovať toľko energie, keď efekt bude takmer minimálny a v konečnom dôsledku sa to ani neoplatí. Nielen finančne, ale hlavne z hľadiska nášho času. Ten tu máme obmedzený a preto by sme sa mali dobre rozhodnúť, akým smerom ho budeme smerovať, aby sme boli spokojný s výsledkom.