Problémy so spánkom alebo ako dosiahnuť pohodlie

Kvalitný spánok je základom v živote každého z nás. Dokonalá regenerácia je potrebná k načerpaniu čerstvých fyzických ako aj psychických síl, avšak nie vždy môže spánok prebiehať podľa našich predstáv. Niekedy dokonca vravíme nie o jednej noci, ale priam období, kedy so spánkom jednoducho máme problém. Pokiaľ dôvodom nie je ochorenie, bolesť alebo zážitok, s ktorým sa dlhodobejšie nevieme vyrovnať a konkrétnu príčinu nekvalitného spánku nepoznáme, pravdepodobne je dôležité zamerať sa na detaily komfortu.

Žena spí na gauči.jpg

A kde začať, keď nie priamo u postele. Je dosť možné, že každému z nás vyhovuje iný druh postele, respektíve odlišné zhotovenie, veľkosť, tvar, materiál,… vo všetkých prípadoch je však dôležité zamerať sa na kvalitu ale samozrejme tiež si stanoviť konkrétne požiadavky.

  • V tomto bode je však vhodné pripomenúť, že spravidla nemusíme vravieť priamo o kúpe postele novej, ale riešenie môže byť podstatne jednoduchšie, a to aj z hľadiska investície. Nebolo by prekvapením, pokiaľ by funkčným riešením boli luxusne matrace.

Ich výber ale takisto musí byť špecifický, aby vyhovoval konkrétne vám a vášmu pohodliu. Malo by byť prioritou poznať typ podložky (na ktorú bude matrac uložená), ale tiež našu preferovanú polohu pri spánku, v neposlednom rade našu hmotnosť a výšku, prípadne tiež alergie. Tiež je dôležité venovať pozornosť celkovej veľkosti matrace, ktorá by v ideálnom prípade nemala byť iba dostatočne široká, ale mala by poskytovať tiež pohodlný priestor na výšku (spravidla by malo ísť o rezervu 20 cm).
No ešte je tu jedno riešenie, ktoré je prakticky úplne zdarma, no možno si vypýta istú fyzickú námahu. Vo viacerých prípadoch je odporúčané skúsiť zmeniť polohu postele.

Spánok, osoba v posteli, nohy.jpg

  • Ak sa zameriame na pomerne známe tvrdenia, tak posteľ by nemala byť pri dverách či okne, nad vašou hlavou by nemali byť poličky, k posteli by mal byť jednoduchý prístup a v danej miestnosti by sa malo nachádzať minimum elektroniky.